Woensdag 12 juli werden in de aula van het Don Bosco College de jaarlijkse diploma’s uitgereikt aan de geslaagde havo- en vwo-leerlingen. Dinsdagavond 11 juli was dat al gedaan aan de geslaagde vmbo-leerlingen. Het Don Bosco College heeft het weer goed gedaan dit examenjaar, liefst 88 % op het havo heeft zijn diploma gehaald, 92% op het vwo en 88 % gemiddeld op het vmbo.

Dit jaar was onder de havoleerlingen weer een groep die examen heeft gedaan in het vak Kunst Algemeen en Kunst Beeldend. Al deze leerlingen zijn geslaagd en hebben hun diploma voor het havo gehaald.

Het vak Kunst start in 4 havo en gedurende de 2 jaren tot het examen krijgen de leerlingen les in het theoretische vak: Kunst Algemeen, een kunsthistorisch vak èn een blokuur in het vak Kunst Beeldend, waarin beeldende opdrachten gemaakt worden. De beeldende opdrachten worden altijd gerelateerd aan de kunsthistorie, die op dat moment behandeld wordt.

In de kunstopdrachten is het de bedoeling dat de leerling aan het denken gezet wordt, er ligt een probleem dat beeldend onderzocht dient te worden, en waar een antwoord of een oplossing of een visie op gegeven dient te worden. Soms zijn dat wereldvraagstukken, sociale vraagstukken, natuurproblemen of een visie op de natuur, en soms zijn de probleemstellingen heel persoonlijk gesteld of puur rond een vorm of technisch aspect. Zo is dit schooljaar in een nieuwe 4 vwo groep het examenonderwerp ‘Cultuur van de Kerk van de 11e t/m de 14e eeuw” al even aangestipt. De Goddelijke Komedie van Dante Alighieri (14e eeuw) is onderzocht en er werd vooral ingegaan op de drie rijken, waar Dante doorheen reist in gezelschap van Vergilius, op zijn zoektocht naar het hemelse paradijs. Dit verhaal vormde een inspiratie voor een eigen reis die vertaald kon worden naar het eigen leven van de leerling.

Zo heeft een 4 vwo-leerling een persoonlijk drieluik gemaakt, waarin je je eerst in een soort hel begeeft, een diepe donkere oceaan met zware wolken aan de lucht, daarna ga je in de louteringsfase, er komt al beweging in de diepste ellende, de lucht wordt oranje, de wolken

verdwijnen bijna, ze schuiven opzij en het wordt lichter en dan ga je opstijgen naar jouw hemelse paradijs, alles wordt mooier van kleur en lichter en je wordt omhoog in ultieme extase getorpedeerd!

In 5 havo werd dit jaar het examenonderwerp Cultuur van de Burger behandeld. De periode in de Nederlandse historie uit de 17e waarin de rol van de burgerij zeer belangrijk werd, in tegenstelling tot andere landen in Europa, waar meestal koningen en edelen de heerschappij voerden. In de Nederlanden van de 17e eeuw is op dat moment “De Opstand”, ofwel de 80-jarige oorlog aan de gang. Alles wat belangrijk is aan cultuur en kunst in deze periode komt aan bod, van de rol en invloed van de godsdienst, de toenemende rijkdom onder de gegoede burgerij, de handel onder de vlag van de VOC, enzovoort. Alle kunstdisciplines, waaronder theater, muziek, architectuur, beeldhouwkunst worden aangestipt. Vooral de rol van de schilderkunst werd groot in deze tijd, om de burgers met aanzien en status te laten vereeuwigen in volle glorie in een schilderij.

Aan deze periode is een beeldende opdracht gekoppeld. Deze probleemgestuurde opdrachten, dienen meerdere doelen.  Onder andere de leerlingen leren onderzoekend te oriënteren zodat ze inspiratie en inzicht in het tijdvak en onderwerp krijgen. De leerling leert al onderzoekend een persoonlijk standpunt of visie in te nemen en dit stapsgewijs in een logboek te beargumenteren.

Daarnaast is het de bedoeling dat de leerling zich technisch in beeldende vaardigheden ontwikkelt. Het creatieve ‘ploeter’ proces is soms moeilijk maar zeer verrijkend. En biedt een unieke uitkomst, die voor ieder persoon anders zal zijn.

Door het koppelen van een beeldende opdracht aan een tijdvak in de kunstgeschiedenis, komt er inzicht in een historisch onderwerp en wordt een persoonlijk en genuanceerd inzicht in de eigen tijd ontwikkeld.

Zo was een onderwerp dit jaar een zelfportret à la Rembrandt maken. Een zelfportret als ‘een filmstill’, dus geen stilstaande geposeerde Instagram foto, maar meer een actieve houding, die iets zegt over jouw persoon. Daarnaast is de werkwijze van Rembrandt bestudeerd: Zijn visie op de wijze van een persoon weergeven en zijn stappenplan en werkwijze. Hieronder zijn enkele schetsfases weergegeven en de eindwerken van enkele 5 havoleerlingen.

Er zijn uiteindelijk drie beeldende opdrachten uitgewerkt dit jaar.
De leerlingen zijn nu klaar met hun 5 havo en de meesten gaan studeren, een enkele gaat nog een jaar nadenken wat hij wil in de toekomst. Wat gaan ze studeren? Dat is wisselend, het gaat van onderwijzer worden en studeren aan de Ipabo, verpleegkunde, juridische hulpverlening, tot een studie journalistiek. We hopen dat het vak Kunst ze verrijkt heeft en heeft geleerd om breed en open naar de wereld en zijn culturele en kunstzinnige verscheidenheid te kijken, dat ze snappen dat er niet 1 waarheid en 1 oplossing is voor de grote vraagstukken in hun persoonlijke, maar ook wereldproblemen. Dat ze kunnen genieten van het mooie dat Kunst hen te bieden heeft en daar geluk in zullen vinden.

Agnes van Beek

0 Shares:
You May Also Like